272085508 5057617657591506 9033866331533204156 nVilágszinódust hirdetett Ferenc pápa 2021. októberében, mely egészen 2023 őszéig tart. A lelki megújulást szolgáló folyamat által a Szentatya egy együttgondolkodásra hívja világszerte a híveket, hogy megtudja, hogyan vélekednek az egyházról.

A beregszászi egyházközség is csatlakozott a kezdeményezéshez, és január 17-én megtartotta első gyűlését, melyen részt vett Molnár János esperes-plébános, a plébániai munkatársak és a hívek. Az összejövetelen képviselve volt az idősebb-, a középkorosztály és a fiatalok is.

– A Szentszék gyakran kikéri a papok, püspökök véleményét, most pedig nem őket kérdezi, hanem a híveket. Nagy megtiszteltetés, hogy az Egyház legfőbb hatósága érdeklődik, hogy a hívő nép hogyan látja a helyzetét, jelenét, jövőjét

– hangsúlyozta János atya.

A szinodális gyűlést imával kezdték, kérve a Szentlélek jelenlétét, a bölcsességet, világosságot, bátorságot és a megújulást.

János atya felolvasott egy szentírási részletet, mely megfelelő ráhangolódást jelentett mindenki számára a megbeszéléshez:

Ti vagytok a föld sója. Ha a só ízét veszti, ugyan mivel sózzák meg? Nem való egyébre, mint hogy kidobják, s az emberek eltapossák. Ti vagytok a világ világossága. A hegyen épült várost nem lehet elrejteni. S ha világot gyújtanának, nem rejtik a véka alá, hanem a tartóra teszik, hogy mindenkinek világítson a házban. Ugyanígy a ti világosságotok is világítson az embereknek, hogy jótetteiteket látva dicsőítsék mennyei Atyátokat!” (Mt 5, 13–16)

A megbeszélés lényegi részéhez érve a plébános felolvasta a kérdéseket, melyeket három témára osztott el:

Közösség: Milyen egyházat látsz most, és milyet szeretnél látni. Mit jelent számodra egy jó élő közösség, és mitől lesz az élő? Mi a pap szerepe az egyházközségben? Mi a hívek szerepe a közösségben? Milyen kapcsolatban van az egyházközség az egyházmegyével?

Részvétel: Hogyan veszel részt az egyházközség életében? Ha nem vagy aktív tagja, mi akadályoz meg abban, hogy az legyél? Az egyházközségben, az egyházmegyében milyen rétegek nincsenek megszólítva? Milyen kihívásokat, nehézségeket látsz az egyházközségben, egyházmegyében, az egyetemes egyházban?  Milyen eszközökkel lehet javítani ezeken?

Misszió: Mit jelent az, hogy a világi híveknek is küldetésük van az egyházban? Hogyan lehetne az egyházközséget misszionáló, befogadó közösséggé formálni? Hogyan lehet elérni a vallásukat nem gyakorló híveket? Miben látnád a világi kisegítő szerepét az egyházközségben és egyházmegyében?

A megbeszélés során mindenki hozzátehette a maga meglátását, válaszát, a jegyző pedig lejegyezte azokat.

A megbeszélés után a válaszokat, valamint az egész jegyzőkönyvet az egyházmegyéhez továbbítják, majd a püspök országos szintre küldi, onnan pedig összesítve kerül a Vatikánba. A szinódus 2023 őszén ér véget, amikor a világ püspökei áttanulmányozzák, tárgyalják és a Szentatya elé tárják az eredményeket.

 

   

harangszo banner 2018

   

pasztor f small

   

Eseménynaptár  

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

flogo

   

Mna Huskroua

   

Támogatónk:  

bga alap logo

   

Partnerszervezetünk:  

nski logo