bicikliKerékpártúrát szervezett a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség és a Mi „Egy” Másért Tiszacsomai Alapítvány. A közös kirándulás még tavasszal került szóba, de a háborús helyzet bizonytalansága miatt ezt augusztus 6-án tartották meg.

 

Beregszászból délelőtt 9-kor indultak a résztvevők. Útközben megpihenve megtekinthették a macsolai Szentháromság római katolikus templomot, ahol a helyi hívek finom almás süteménnyel várták a kerékpározókat.Tiszacsomán a csapat másik fele is csatlakozott a kirándulókhoz, így együtt haladtak tovább Badalón át Haláborra. A községben már várt rájuk a Fedák Sári Közösségi Ház vezetője, Kádár Szilvia, aki elmesélte, hogyHalábor fontos szerepet játszott a színésznő életében: gyakran járt ott, és egyes források szerint ott is született.

Az épület falán elhelyezett emléktáblána következő felirat olvasható: „A János vitéz spórolt pénzéből vettem egy kis kétszázholdas birtokot Bereg megyében… A kis birtok neve Halábor volt és a Tisza partján feküdt. Hederával befuttatott kis kastély ámbitusán varrogatva némelykor igazán azt hittem, hogy boldog vagyok…, boldog, mint ugyan e helyen gyermekkoromban”. (Útközben, részlet)

A résztvevők megtekinthették a közösségi ház termeit, valamint az emeleten kiállított Fedák Sári életét és Halábor község múltját bemutató fotósorozatot.

A csapat a Tisza mentén haladt tovább, egészen Vári község központjáig, a református templomig. Az emlékmű történetét Menyhárt István, helyi református lelkész ismertette meg a kirándulókkal. Kint az udvaron magáról az épületről, annak történetéről, valamint a zászlóbontást hirdető emléktáblárólmesélt. Bent a templomban a mezővári református egyházközség életét, mindennapjait mutatta be. Végül közös énekléssel zárták a találkozást.

A csapat ezután elindult vissza Csomára, ahol a Honfoglalási Emlék- és Szoborpark területén bográcsgulyássalvárták őket. A hosszú tekerés után jól esett a finom ebéd és az árnyék.

A program zárásaként a jelenlévők meghallgatták Rácz Jánost, aki Tiszacsomáról és az emlékpark kialakításáról mesélt. Az érdekes előadás után az épület mellett állatsimogatáson is részt vehettek az érdeklődők.

A kerékpározás nagyon kellemes volt, hiszen elkerülve a forgalmasabb, zajosabb útszakaszokat, a résztvevők megcsodálhatták a tájat, beszélgethettek egymással, s többismeretség is született közben.

   

harangszo banner 2018

   

pasztor f small

   

Eseménynaptár  

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

flogo

   

Mna Huskroua

   

Támogatónk:  

bga alap logo

   

Partnerszervezetünk:  

nski logo