ujev

„Szűzi anyaságod által üdvösséggel ajándékoztad meg a világot”

Az év első napján a szilveszteri este után többszörös ünnepre gyűltek össze a hívek a beregszászi római katolikus templomban. A katolikus naptár szerint január 1-én Szűz Mária Istenanyaságát ünnepli az egyház. A Szűz Mária Istenanyaságáról szóló dogmát 431-ben az efezusi zsinaton mondta ki az egyház. Azóta tekintjük Máriát Istenszülőnek. Ekkor, az ötödik században alakult ki egyébként az Üdvözlégy Mária imádság második fele: „Asszonyunk, Szűz Mária, Istennek Szent Anyja, imádkozzál érettünk, bűnösökért, most és halálunk óráján”.

– A polgári év elején a Szűzanya oltalmába ajánl bennünket az Egyház, és kimondja róla az istenanyai méltóságot – hangsúlyozta prédikációjában Molnár János beregszászi esperes-plébános. – A karácsonyi időszakban a Fiú megtestesülése volt a fő gondolat, ebben pedig lényeges szerepe volt a Boldogságos Szűz Máriának, akit az Isten kiválasztott arra, hogy a szíve alatt hordozza és a világnak ajándékozza az Üdvözítőt – fejtette ki.

A szentmise olvasmánya az év kezdetének ünnepéhez visz közelebb hozzánk, ami a nap másik fontos eseménye. A szöveget Mózes negyedik könyvéből olvasták fel: ezekkel a szavakkal áldotta meg Áron főpap Izrael népét:

„Áldjon meg téged az Úr!

és őrizzen meg tégedet!

Világosítsa meg a Úr az Ő

orcáját terajtad

és könyörüljön terajtad!

Fordítsa az Úr az Ő orcáját rád

és adjon békét tenéked!”

A plébános atya felhívta a figyelmet arra, hogy az erő, egészség, boldogság mellett ne feledjük Isten megtartó áldását kívánni egymásnak, hiszen hétköznapjaink minden eseményéhez, cselekedetéhez szükségünk van a Mindenható áldására.

Karácsony utáni nyolcadik napon az evangélium a Jézus gyermek körülmetéléséről szólt és arról, hogy a Jézus nevet adták neki. Ezért ez alkalommal, január elsején Jézus Szent Nevéről is megemlékezik az Egyház. Ilyenkor ismételten felhívják a figyelmet a név tiszteletére és arra, hogy csak méltó szövegkörnyezetben használható. Molnár János emlékeztetett arra, hogy Jézus nevére lettünk megkeresztelve, az apostolok az Ő nevére űzték ki az ördögöket és tettek csodát. Jézus neve ma is hatalmas, ezért arra kérte a híveket, hogy hívják segítségül életük minden helyzetében.

Szent II. János Pál pápa kezdeményezésének köszönhetően január 1-én emlékezünk meg a Béke világnapjáról is. Idén ennek a világnapnak különösen nagy a jelentősége. Az egyház arra kéri a híveit, hogy buzgón könyörögjenek a békéért a Béke fejedelméhez, Jézus Krisztushoz, akinek a jövetele hozta el a világnak a békét. Jézus mondta apostolainak: „Békességet adok nektek. Az én békémet adom nektek. Nem úgy adom, hogyan a világ adja.” Mert Ő maga a békének a megteremtője.

A megemlékezések sorát a Szent Család vasárnapja ünnepe zárta, melynek emléknapja péntekre, december 30-ra esett. Ennek alkalmából Molnár János atya a szentmise végén megáldotta a családokat.

A Beregszászi Római Katolikus Egyházközség mindenkinek Békés, boldog újévet kíván!

   

harangszo banner 2018

   

pasztor f small

   

Eseménynaptár  

H K Sze Cs P Szo V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

flogo

   

Mna Huskroua

   

Támogatónk:  

bga alap logo

   

Partnerszervezetünk:  

nski logo